Zde může být text o autorovi
 

Vítejte na stránkách Občanského sdružení "Občané Šestajovic a Jiren kteří nesouhlasí s výstavbou bioplynové stanice"

 

Petice

Text petice k záměru výstavby BPS v Šestajovicích

Obecní úřad Šestajovice
k rukám zastupitelů obce

Žádost občanů adresovaná zastupitelům obce Šestajovice ve věci záměru výstavby bioplynové stanice v areálu zemědělské společnosti.

Vážení zastupitelé,
Zemědělská společnost Šestajovice – Jirny usiluje o schválení záměru výstavby bioplynové stanice v Šestajovicích.

S bioplynovými stanicemi, které byly v ČR vybudovány jsou vesměs velmi negativní zkušenosti, dostupné jsou i na internetu :
- Silné zamoření příslušné obce i okolních obcí odporným zápachem.
- Výrazné zvýšení provozu nákladních aut se smrdutým obsahem šířících zápach po celé trase.
- Trvalý silný zápach zcela zničí prostředí pro bydlení.
- Znehodnocení nemovitostí v postižených obcích podstatným způsobem.

V obcích, kde jsou tyto bioplynové stanice provozovány byli před jejich povolením občané ujištěni, že ta u nich bude nejmodernější technologie, bez zápachu, že budou zpracovávány suroviny které nevadí atd. Opak byl pak pravdou – čím smradlavější obsah, tím větší výtěžnost plynu a větší zisk. Při výpadku provozu, poruchách se navíc ještě hromadí nasmlouvovaný dovoz smrdutých komponentů.
V postižených obcích nemohou lidé v tom zápachu vydržet a nikdo jim pak nepomůže.

Upozornit je třeba i na fakt, že např. ve Velkém Karlově je bioplynka 2,4 km od zástavby obce a přesto je odporný zápach v celé obci i v okolních obcích - nikdo tam nedokáže zápach odstranit ani provoz bioplynky zakázat.
Např. v Lánech se zastupitelé spolu s občany postavili proti záměru výstavby bioplynky, která měla být 1,3 km od zástavby a podařilo se jim uchránit své domovy. V Šestajovicích by toto umístění bylo podstatně blíže zástavbě obcí Šestajovice i Jirny.
Příklad je i z Opavska – po zkušenostech s nesnesitelným zápachem v městě Hlučín a několika dalších obcí Opavska došlo po protestech občanů ke zrušení aktivit s výstavbou BPS v Hlučíně a k opatření proti jejich výstavbě na katastru města i do budoucna.

Vážení zastupitelé, výstavba a provoz bioplynových stanic v řadě případů velmi negativně ovlivňuje podmínky pro život občanů v příslušných i okolních obcích. Obracíme se proto na Vás s žádostí, aby záměr zemědělské společnosti týkající se výstavby bioplynové stanice byl zastupitelstvem a vedením obce Šestajovice zamítnut.

Pod text petice je možné se podepsat ve videopůjčovně v Šestajovicích, Revoluční 718 (otevřeno PO-SO 17-21), v cukrárně v Šestajovicích, Revoluční 45 nebo v cukrárně v Jirny.
 
Informace o zpracování osobních údajů |  Prohlášení o Cookies |
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one